Longford GAA Fixtures

Leader Reporter

Reporter:

Leader Reporter

Email:

newsroom@longfordleader.ie

all county football league division 1

Diarmuid Masterson surging forward for Dromard with Colmcille opponent Dylan McCabe in pursuit. Action from the Division 1 football league game at McGee Park on Sunday last. Picture: Syl Healy


Friday 19 April

Good Friday


Reserve Football League 1  Round 2


Fay Park: Longford Slashers v Rathcline, 6.30pm


Reserve Football League 2  Round 2


Moran Park: Carrickedmond v  Sean Connolly’s, 7pm


Reserve Football League 3  Round 2


Monaduff: Fr Manning Gaels v Mullinalaghta St Columba's, 8.30pm

Saturday 20 April

Easter Saturday


Lidl Ladies Football National League Division 3 Semi-Final


Kinnegad: Longford v Meath, 2.45pm


Michael Moran Cup Division 2 Football League - Round 4


Killashee: St Brigid's Killashee v St Mary's Granard, 6.30pm


Reserve Football League - Round 2


C & D Devine Park: Mostrim v Dromard, 6pm


Reserve Football League 3  Round 2

Emmet Park: Killoe Emmet Og v Ardagh Moydow GAA, 6.30pm

Fay Park: Longford Slashers v Kenagh, 6.30pm

Shroid: Shroid Slashers v Legan Sarsfields, 6.30pm


Special Minor Football League Round 2


Group 2

The Laurels: Northern Gaels v St Vincent's, 6.30pm


Moran Park: Carrick Sarsfields v St Francis, 6.30pm


Feile Peil na nOg Shield Group 1 Play-Off

Extra-time if necessary


GAME 1 - Higginstown: Wolfe Tones Og v Carrick Sarsfields, 11am


GAME 2 - Higginstown: St. Francis v Loser Game 1, 11:45am


Final: Winner Game 1 v Winner Game 2

Sunday 21 April

Easter Sunday


Specsavers Johnny Skelly Cup Division 1 Football League  Round 1


The Laurels: Mullinalaghta St Columba’s v Clonguish, 2pm

 

Reserve Football League 1 - Round 2


Lynch Park: Abbeylara v Killoe Emmet Og, 12 noon


Keenan Park: Ardagh Moydow GAA v Colmcille, 2pm


Reserve Football League 2 Round 2


Mc Gann Park: Kenagh v Cashel, 2pm

Monday 22 April


Easter Monday - Bank Holiday


Special Minor Football League Round 2


Group 1


Dunbeggan: Western Gaels v Killoe Og, 7pm

Higginstown: Granard v Longford Slashers, 7pm


Group 2


Leo Casey Park: Ballymahon/Forgney Gaels v St Colmcille's, 7pm


Group 3


Páirc Chiarán: Southern Gaels v Wolfe Tones Og, 7pm

Keenan Park: St. Patrick's Og v Clonbroney, 7pm


Under 14 Football League Division 1


Emmet Park: Killoe Óg v St Colmcille’s/St. Francis, 7.30pm


Moran Park: Carrick Sarsfields/St Dominic’s v Clonbroney/Wolfe Tones Óg, 7.30pm

 

Tuesday 23 April

Electric Ireland Leinster Minor Football Championship Group 1 - Round 1


Glennon Brothers Pearse Park: Longford v Westmeath, 7pm, Stephen Murphy (Louth)

Wednesday 24 April

Reserve Football League 1  Round 2


Monaduff: Fr Manning Gaels v Clonguish, 8:30pm


Under 8 Respect Exhibition Go Games

All games at 7pm


Ardagh: St. Patrick’s Og, Carrick Sarsfields, Ballymahon/Forgney Gaels, Longford Slashers


Drumlish:  St. Vincent’s, St. Francis, Clonbroney


Mullinalaghta: Northern Gaels, St. Colmcille’s, Granard


Lanesboro: Shannon Gaels, St. Dominic’s, Grattan Gaels, Wolfe Tones Óg


Clonguish: Clonguish Óg, Southern Gaels, Killoe Óg