Co Longford Ploughing Championship results

Co Longford Ploughing Championship results

Tractor Classes

Senior Confined

1 Anthony Reynolds   Edgeworthstown

2 Tommy Monaghan  Edgeworthstown

3 Martin Reilly   Aughnacliffe

4 Mel McKenna   Edgeworthstown

Senior Open

1 David Gill         Down

2 Larry Bergin     Tipperary

3 Mathew Simms   Donegal

Junior Open

1 Brian Mc Nally   Cavan

2  Barry White      Dublin

3  Paddy Finnegan   Ballymahon

Junior Confined

1 Paddy Finnegan  Ballymahon

2 Coote Geelan   Newtownforbes

Under 28 Open & Confined

1 Sean Monaghan    Edgeworthstown

2 Andrew Stewart      Kilashee

3  Denis  Dunne   Kildare

4  William Hall  Sligo

3 Furrow Confined

1 Tom Reynolds  Edgeworthstown

2 Bernard Jordan   Ballymahon

3 John Campbell    Edgeworthstown

3 Furrow Open

1  Andrew Ennis    Westmeath

Under 21

1 Colm O’Leary      Roscommon

Queen of the Plough

   Cynthia Geelan   Newtownforbes

Vintage Classes

Friends of Ferguson

1 Padraig McCabe   Cavan

2 Paddy Gaynor

3 Jim Healy

Pedestrian / Iron Horse

1 Richard Duffy   Meath

2 Francis Naughton  Clare

3 Benny Usher  Dublin

Vintage 2 Furrow Mounted Confined pre 1958

1 Paddy Whitney  Edgeworthstown

2 Billy Stewart  Killashee

Vintage 2 Furrow Mounted Open pre 1958

1 Jack O Brien   Fermanagh

2 Tom Clyde   Down

3 Oliver Smith  Trim

4 Ethan Harding  Tipperary

Vintage 2 Furrow Mounted Classic   Confined

1 Eamon Kiernan     Corboy

2 Oliver Walsh       Colmcille

3 David Stewart      Kilashee

3 Kevin McNally     Colmcille

 Vintage 2 Furrow Mounted Classic  Open

1 Trevor Hogan  Tipperary

Vintage Trailor Confined

1 Charles Stewart  Clonturk

Vintage Trailor Open

1 Neil Scott           Down

2 Tommy Pearse   Wicklow

3 David Grattan    Down

4 Danny Packingham   Cavan

Vintage Single Furrow Confined

1 John King    Clonrollagh

Vintage Single Furrow Open

1 Bruno McCormack    Meath

2 Seamus Hough   Tipperary

3 Alex Hunter

Donkey Class

1 Liam Flynn  Sligo

Horse Class: Open

1  Gerry Reilly      Galway

2  Noel Hand         Monaghan

3  Eamon Egan,    Kenagh

Horse Class: Confined

1  Eamon  Egan,      Kenagh

2  Bernard Casey,   Drumlish

Loy Competitions

Ladies  Open,

1  Amy Daly  Westmeath

2 Chloe  Daly  Westmeath

Senior  Confined

1 Brian Casey    Drumlish

2 Matt Connell   Granard

Senior  Open

1 Thomas Cunningham    Westmeath

2 John Boland     Leitrim

3 Thomas Tierney      Cavan

4 George Hunter  Sligo

Junior  Loy  Confined

1 Brian Casey    Drumlish

Junior  Loy  Open

1 James Reynolds  Leitrim

2 John Whyte   Mayo

3 Alan Jennings  Sligo

U25            1  Cian Casey    Drumlish

U25  Open    1 Ronan Marren  Sligo

Winners of 'Tandem SkyDive' Draw

Sean Mulvaney, Flying Lesson at Abbeyshrule Aerodrome by.Aero Club 2000; 

Tom Flanagan Foigha,  Valtra overalls from Clarke Machinery, Lanesboro; AJ Moorehead, Case Jacket & Model Tractor from D & E McHugh, Longford; Roy Moorehead, Greville Arms Hotel VIP voucher, Mullingar; Derek Lloyd,  Massey Ferguson Jacket from Johnstons Farm Machinery; Manuel Gomez, Killashee, Honda Jacket and Citroen Jacket from Keenan Bauer Motors; Margaret Gilfillan, Moyne, Horsey Jacket and  InStore Voucher from Lakeland Town & Country, Longford

Freya White Abbeyshrule  ,   Kids John Deere overalls & model tractor from Meath Farm Machinery , Cavan

Aoife McGuiness Two separate 20 minute flights from Midland Aviation @ Abbeyshrule

Rebecca Moorehead   Exclusive Wellingtons from Outdoor Sports Mullingar

Jullian Needham Mullingar, 2 Queen of the Plough Dance Tickets +VIP Vouchers from Rustic Inn Abbeyshrule.