Longford GAA Fixtures

Wednesday 10 August

Wednesday 10 August

Fr. Manning Cup U-16 Football Final

Fay Park: Roscommon v Westmeath, 7pm

Fr. Manning Shield U-16 Football Final

Fay Park: Sligo v Leitrim, 6.15pm

Under 16 Football League Division 3

Killashee: Southern Gaels v St. Francis, 6.45pm, Padraig McKenna

Thursday 11 August

Junior ‘A’ Football Championship Round 2

McGann Park: Kenagh v Killashee St. Brigid’s, 8pm, Michael Farrell

McDonald’s Under 16 ‘B’ Football Championship

Moran Park: Carrick Sarsfields v St. James, 7.30pm, Enda Murphy

Under 16 Football League Division 3

Shroid: St. Mel’s v Clonbroney, 7.30pm, Seamus Flood

Friday 12 August

Mulleady Group Intermediate Football Championship Group Stage - Round 4

Cashel GFC, Páirc Ciarán: Killashee St. Brigid’s v Kenagh, 8.15pm, Frank Toher

Saturday 13 August

Peter Hanley Motors Senior Football Championship Quarter-Final

Pearse Park: Abbeylara v Longford Slashers, 7.15pm, Aidan Dowler

Senior Hurling Championship Final

Pearse Park: Clonguish Gaels v Wolfe Tones, 5.30pm

Mulleady Group Intermediate Football

Championship Group Stage – Round 4

Killoe GFC, Emmet Park: Ballymore v Young Grattans, 5.30pm, Padraic McGee

Killoe GFC, Emmet Park: Legan Sarsfields v Forgney St. Munis, 7pm, Joe McDermott

All-Ireland Ladies Under 16 ‘B’ Football

Championship Semi-Final

At venue tbc: Longford v Leitrim, time tbc

Under 11 Hurling Championship

Pearse Park: Longford Slashers v Wolfe Tones, 3.45pm

Sunday 14 August

Peter Hanley Motors Senior Football

Championship Quarter-Final

Pearse Park: Killoe Young Emmets v Colmcille, 7.15pm, Derek Fahy

Peter Hanley Motors Senior Football

Championship Quarter-Final Replay

(Extra-time if necessary)

Pearse Park: Ballymahon v Fr. Manning Gaels, 5.15pm, Michael O’Brien

Junior ‘A’ Football Championship Quarter-Finals

Shroid: Shroid v Fr. Manning Gaels, 2pm, Tony Gaffney

Fay Park: Longford Slashers v Dromard, 2pm, Benny Reilly

Moydow: Moydow Harpers v Kenagh or Killashee St. Brigid’s, 2pm, Pat Collum

Emmet Park: Killoe Young Emmets v Ballymahon, 2pm, Enda Murphy

Junior ‘B’ Football Championship Round 1

Keenan Park: Ardagh St. Patrick’s v Clonguish, 2pm, John Hughes

Under 16 Football League Division 2 Final

Maguire Park: Granard/Ballymore v St. Vincent’s, 1pm, Eugene Murtagh

Carrigy’s Bus Hire Under 14 ‘C’ Football

Championship Semi-Final

McGann Park: Grattan Gaels v St. Dominic’s, 1pm, Padraig McKenna

Monday 15 August

Sealtec Minor ‘A’ Football Championship Round 2

Allen Park: Clonguish Óg v Southern Gaels, 7.15pm, Frank Toher

Derrycasson: Northern Gaels v Killoe Óg, 7.15pm, Derek Fahy

Tuesday 16 August

Sealtec Minor ‘A’ Football Championship Round 2

McGee Park: St. Colmcille’s v Longford Slashers, 7.15pm, Enda Murphy

Monaduff: St. Vincent’s v Western Gaels, 7.15pm, Michael Farrell

Minor Football League Division 2

Páirc na nGael: St. Francis v St. James, 7.15pm, Padraig McGee

McDonald’s Under 16 ‘B’ Football Championship Semi-Final (Extra-time if necessary)

Higginstown: Granard/Ballymore v Carrick Sarsfields or St. James, 7pm, Sean Mulligan

Thursday 18 August

McDonald’s Under 16 ‘B’ Football Championship Semi-Final (Extra-time if necessary)

Monaduff: St. Vincent’s v St. Colmcille’s, 7pm, John Hughes