GAA FIXTURES

WEDNESDAY 24 OCTOBER

WEDNESDAY 24 OCTOBER

McGee Cup Schools Senior Football

Ballymahon Secondary School v St. Mel’s College

Cnoc Mhuire, Granard v Moyne Community School

O’Beirne Cup Schools Senior Football

Cnoc Mhuire, Granard v Árd Scoil Phádraig, Granard

Lanesboro Community College v Ballymahon SS

THURSDAY 25 OCTOBER

Under 8 Indoor Football

Mostrim Sports Hall: Wolfe Tones Óg/Clonguish Óg/Ballymahon-Forgney Gaels 6.30pm

St. Patricks Óg/Northern Gaels/St. Colmcille’s 7.30pm

Newtownforbes Sports Hall: St. Francis/Killoe Óg/Ballymore Shamrocks 6.30pm

Granard/St. Vincent’s/Grattan Gaels 7.30pm

Kenagh Hall: St. Dominic’s-Moydow Harpers Óg/Longford Slashers/Shannon Gaels 6.30pm

Southern Gaels/St. Mel’s/Carrick Sarsfields 7.30pm

Streete Hall: Streete/Clonbroney 7.30pm

FRIDAY 26 OCTOBER

U-21 ‘A’ Football Championship Round 1

Fay Park: Longford Slashers v Fr. Manning Gaels, 8.30pm, Michael Flynn

Special U-15 Football League Division 2

McGann Park: St. Dominic’s v Carrick Sarsfields, 7.30pm, Michael Farrell

Celebrity Bainisteoir Final

Parnell Park, Dublin: Cashel v Moy Davitts (Mayo), 7.30pm

SATURDAY 27 OCTOBER

Leader Cup Quarter-Final - Extra-time if necessary

Lynch Park: Abbeylara v Dromard, 4.30pm, Jimmy McCormack

U-21 ‘B’ Football Championship Round 1

Moran Park: Carrick Sarsfields v Ballymahon/Forgney Gaels, 4.30pm, Patrick Maguire

Clonbonny: Rathcline v Kenagh/Moydow, 4.30pm, Frank Toher

Allen Park: Clonguish v Colmcille/Sean Connolly’s, 7.30pm, John Hughes

Cooney’s Hotel, Ballymahon Minor Football League Division 1 Final - Extra-time if necessary

Maguire Park: Killoe Óg v Northern Gaels, 4.30pm, Derek Fahy

Special U-15 Football League Division 1 Semi-Final

Leo Casey Park: Ballymahon/Forgney v Clonguish Óg, 4.30pm, Enda Murphy

Special U-15 Football League Division 2

Keenan Park: St. Patrick’s Óg v Granard/Ballymore, 4.30pm, Tony Gaffney

SUNDAY 28 OCTOBER

AIB Leinster Club Senior Football Championship First Round

Glennon Brothers Pearse Park: Killoe Young Emmets v St. Anne’s (Wexford), 2.30pm

AIB Leinster Club Intermediate Football Championship First Round

O’Toole Park, Dublin: Cuala (Dublin) v Granard St. Mary’s, 2.30pm

Leinster Special Junior Club Hurling Championship First Round

Stamullen (Co. Meath): St. Pat’s, Stamullen v Wolfe Tones, Mostrim, 2.30pm

MONDAY 29 OCTOBER

Minor Hurling Championship Final

Glennon Brothers Pearse Park: Clonguish Gaels v Longford Slashers, 4pm

Special U-15 Football League Division 1 Semi-Final

Fay Park: Longford Slashers v Northern Gaels, 4.30pm

WEDNESDAY 31 OCTOBER

Longford Leader All County Football League Division 1

Emmet Park: Killoe Young Emmets v Longford Slashers, 8.30pm

GAA SCOREBOARD

Senior Football Championship Final Replay

Killoe Young Emmets 0-15 Longford Slashers 0-12

Moran Cup League Stage

Cashel 3-11 Ardagh St. Patrick’s 1-11

Division 2/3 Promotion/Relegation Final

Young Grattans 3-12 Moydow Harpers 1-6

Leinster Club Junior Hurling Championship First Round

Lusmagh (Offaly) 4-21 Clonguish Gaels 0-11